Zmysł węchu ma bardzo duży wpływ na postrzeganie różnych rzeczy, człowiek zapamiętuje wiele sytuacji, które wiążą się właśnie z zapachem, tak więc później, gdy odczuwamy dany zapach, będzie on nam się dobrze lub źle kojarzył i przypominał o danej sytuacji lub osobie. Można by sądzić, że popularne zapachy to skomplikowane kompozycje kwiatowe, czy owocowe. Badania wykazują, że na pierwszym miejscu są aromaty takie jak zapach chleba, czy skoszonej trawy.
Przyjemne zapachy wykorzystywane są w różnych miejscach, np. są rozpylane w sklepach, to bowiem ma również wpływ na klientów i ich zakupy. Aromatyczne zapachy wykorzystywane są do produkcji zawieszek samochodowych, zapachów do pomieszczeń. Każdy ma możliwość wyboru ulubionego zapachu. Różne nuty zapachowe dodaje się do świec, mydeł i kadzidełek. Dzięki temu można się zrelaksować i odpocząć wśród przyjemnej atmosfery i ulubionych zapachów.
Jeden zapach, wiele upodobań
Preferencje zapachowe uzależnione są od profilu emocjonalnego. Można powiedzieć, że wrażliwość na zapachy uzależniona jest od czynników biologicznych, wpływ również mają bodźce zewnętrzne np. temperatura otoczenia, ciśnienie atmosferyczne, czy wilgotność powietrza, płeć, pora roku, dnia.
Każdy człowiek odbiera zapachy w różny sposób, jeden i ten sam zapach możemy odbierać inaczej, również wrażliwość na zapachy zmienia się w zależności od różnych czynników np. wieku, czy też nastroju. Większa wrażliwość zazwyczaj na zapachy mają kobiety. Rozróżniają więcej zapachów niż mężczyźni, można powiedzieć, że hormony mają wpływ właśnie na odczuwanie różnych zapachów. W przypadku kobiet w ciąży odczuwanie konkretnych zapachów jest inne, niż przed ciążą.
Istotne znaczenie zapachu dla samopoczucia
Zapachy mają wpływ na samopoczucie, apetyt, komfort w postrzeganiu drugiego człowieka. Przyjemne zapachy, które dobrze nam się kojarzą wpływają na poprawę samopoczucia, określone perfumy mogą przypominać bliską osobę. Aromaterapia wykorzystuje zapachy do poprawy kondycji zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Skupia się na przyjemnych, aromatycznych nutach.
Chcesz czuć przyjemne zapachy także podczas jazdy autem? Skorzystaj z zawieszek zapachowych o dowolnym kształcie!
Ulubione zapachy Polaków na podstawie badań naukowych
Przeprowadzone badania wykazały, iż ulubione zapachy Polaków to przede wszystkim zapach świeżo pieczonego chleba, kolejnym wybieranym zapachem jest aromat domowego ciasta, następnie świeżo skoszonej trawy lub też zapach ulubionej herbaty. Można by sądzić, że te zapachy kojarzą się przede wszystkim z domem i ciepłem rodzinnego ogniska.
Badania wykazały również, że ulubione zapachy kojarzą się przede wszystkim z relaksem w domowym zaciszu, a także z dzieciństwem. Można by sądzić, że Polacy przede wszystkim cenią sobie spokój, ciepło rodzinne w otoczeniu najbliższych. Zapach świeżo upieczonego chleba, czy też ciasta może zachęcić, czy pobudzić nasz apetyt, a świeżo skoszona trawa niewątpliwie poprawia nastrój i zrelaksuje.
Możemy powiedzieć, że zapach herbaty, domowego ciasta, książek to zapachy wiążące się z życiem codziennym, z dzieciństwem, tak więc mogą one być szczególnie preferowane dzięki miłym wspomnieniom. Różnice pomiędzy preferencjami osób mieszkających w mieście, czy na wsi są niewielkie, praktycznie się nie różnią, patrząc również na upodobania Polaków i Brytyjczyków można powiedzieć, że również tych różnic nie ma.
Badania naukowe wykazały, że właściwości zapachów mają bardzo silny wpływ wywoławczy wspomnień. Wspomnienia, które są powiązane z zapachami są wyraziste i silne emocjonalnie w porównaniu do tych, które wiążą się z innymi bodźcami np. wzrokowymi, czy słuchowymi.
Jakie wpływ na fizjologię człowieka mają zapach?
Odpowiednio dobrane zapachy mogą np. podnieść ciśnienie krwi, przyspieszyć oddech, wpłynąć na psychikę, pobudzić do wzruszenia, niepokoju, gniewu czy radości, dodać energii, uspokoić. Wśród popularnych zapachów jest zapach lawendy, który działa uspokajająco i odprężająco, aromat gorącej czekolady niewątpliwie poprawia samopoczucie i odpręża, zapach rumianku działa również łagodząco i przeciwzapalnie, róża posiada delikatny zapach, który łagodzi dolegliwości i odpręża, cynamon poprawia sprawność umysłową.
Zapach świeżo parzonej kawy również ma wpływ na umiejętności umysłowe i skupienie. Zapach kawy ma pobudzać do lepszych wyników w testach matematycznych, potwierdziły to badania przeprowadzone wśród studentów.
Świeże zapachy cytrusów kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, te nuty zapachowe znajdujemy w różnych perfumach. Zapachy owocowe mogą być uzupełnione akcentami kwiatowymi, czy orientalnymi, pobudzają i zachęcają do działania, a przede wszystkim pięknie pachną. Cytrusowe i miętowe zapachy wywołują pozytywną energią i mają walory zdrowotne.
Świat zapachów ma istotny wpływ na samopoczucie człowieka. Sami możemy poprawić sobie humor poprzez odpowiednio dobrane nuty zapachowe. Ulubione perfumy, aromatyczna kąpiel może zdziałać cuda, zregenerować siły, uspokoić nerwy, czy pozwolić się zrelaksować. Atmosfera jaką tworzymy wokół siebie jest istotna dla nas i naszych najbliższych.