Obowiązkowe wyposażenie samochodu | Aroma4car.pl | Zapachy samochodowe

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu na rok 2019?

Według policyjnych statystyk kierowcy najczęściej karani są za jazdę niezgodną z przepisami. Ale mandat grozi nam również za inne przewinienia. Jednym z nich jest brak obowiązkowego wyposażenia samochodowego. Jakie akcesoria i narzędzia muszą znajdować się w każdym samochodzie? Co koniecznie trzeba mieć, aby uniknąć mandatu? Poznaj aktualne wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia na rok 2019.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu, czyli trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Polskie prawo bezwzględnie zobowiązuje kierowcę samochodu do posiadania dwóch rzeczy – gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Brak tych akcesoriów w samochodzie może wiązać się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Gaśnica oraz trójkąt, prócz tego, że są obowiązkowe muszą też spełniać określone wymogi.
Ministerstwo Infrastruktury wydało odpowiednie wytyczne dotyczące rozmiarów samochodowej gaśnicy. Jej waga musi być większa niż kilogram. Obecnie nie grozi nam kara za to, że jej data przydatności wygasła. Jednak w kryzysowej sytuacji znacznie lepiej będziemy czuli się ze sprawną gaśnicą, dlatego warto dokonywać jej okresowych przeglądów.
W samochodach dobrze sprawdzają się gaśnice typu ABC. Są w stanie skutecznie zgasić ogień w zarodku oraz radzą sobie z gaszeniem większych płomieni na ciałach stałych. Za gaśnicę typu ABC zapłacimy około 100 złotych.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje również trójkąt ostrzegawczy z ważną homologacją. Jego zaletą jest duża powierzchnia odblaskowa łatwo dostrzegalna nawet z większych odległości. Trójkąt służy do oznaczania miejsca awarii lub wypadku. Należy pamiętać, że niewystawienie go również karane jest mandatem. Poza obszarem zabudowanym trójkąt trzeba ustawić 30-50 metrów za samochodem, na autostradzie odległość ta wynosi do 100 metrów. Właściwe ustawienie trójkąta ostrzegawczego jest bardzo ważne. Zauważenie go z tych odległości daje innym kierowcom wystarczająco dużo czasu, aby właściwie zareagować.
Jeśli przyjdzie nam holować pojazd musimy umieścić na nim trójkąt ostrzegawczy.

Apteczka, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe. Czy warto zabrać je ze sobą?

W Polsce obowiązkowe wyposażenie ograniczono do bezwzględnego minimum. Chociaż litera prawa nam tego nie nakazuje dobrze zaopatrzyć się także w dodatkowe akcesoria. W razie wypadku lub usterki pomogą nam poczuć się bardziej komfortowo.
Prócz gaśnicy i trójkąta z pewnością może przydać się nam apteczka pierwszej pomocy. Każda apteczka powinna zawierać przynajmniej bandaż, opatrunki oraz folię ratunkową. Dodatkowo można umieścić w niej rękawiczki, chustę, nożyczki oraz maseczkę jednorazową do sztucznego oddychania.
Kamizelka odblaskowa w razie konieczności pozwoli nam być bardziej widocznym na drodze. Prawo nie nakłada na kierowcy obowiązku posiadania kamizelki, ale gdyby zdarzyła się nam awaria w środku nocy, zgodnie z kodeksem drogowym, w obszarze niezabudowanym nie możemy opuścić pojazdu bez elementów odblaskowych na sobie. Wynika to z tego, że kierowca staje się wtedy pieszym, a piesi poruszający się po drodze nocą muszą być odpowiednio widoczni.
Natomiast koło zapasowe pozwoli nam samodzielnie usunąć najpopularniejszą usterkę, jaką jest przebita opona. Posiadanie zapasu w bagażniku jest ważne, jeśli nie chcemy utknąć na drodze na dłuższy czas.

Od siebie dodamy że w aucie koniecznie musi się znaleźć także zawieszka zapachowa, która nie tylko odświeży zapach w samochodzie, ale także uprzyjemni kierowcy i pasażerom jazdę.

top